Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠPÍNA DÁMSKÉ HYGIENY aneb Co každá menstruující žena potřebuje vědět

20. 8. 2006

lenka - šije vložkuMenstruaci a s ní spojené hygienické potřeby stále zahaluje jakási clona složená z tabu a eufemismů, z frází o čistotě, bezpečí a diskrétnosti, které slýcháme v reklamách na vložky a tampony. A tak není divu, že v takovémto "klimatu" výrobci menstruačních potřeb nespěchají s tím, aby nám sdělili, jakéže nepěkné dopady to mají jejich vychvalované produkty. Mým cílem je alespoň trochu tuto oponu strhnout. Jako ženy se s problémem neekologičnosti a škodlivosti vložek a tamponů nemůžeme vyrovnat tak, že je přestaneme používat - musíme nalézt šetrné alternativy.

Musím říct, že když jsem si sháněla podklady pro tento článek, matně jsem tušila, že vložky a tampony, které používám, asi nebudou zrovna košer. Ale to, co jsem zjistila, mnohonásobně překonalo moje obavy. Zároveň jsem však objevila spoustu nadějných způsobů, jak se tomu vyhnout, a spoustu projektů v duchu "reclaim your blood", které začínáme uskutečňovat už jen tím, že o nich veřejně mluvíme.


Takže nejdříve kousněme to toho kyselého jablka negativních dopadů vložek a tamponů na naše zdraví a životní prostředí.

OBALY

Tampony a vložky jsou často a zbytečně zabaleny hned v několika obalech, které tak tvoří obrovské množství odpadu navíc. Průměrná žena spotřebuje za život 10.000 vložek a tamponů! Vložky, dnes vyráběné v kombinaci plastu a dalších materiálů (např. buničina), jsou biologicky nerozložitelné a zároveň nerecyklovatelné - představují něco jako variantu tetrapaku. Tampony jsou na tom o něco lépe, ala i ony obsahují umělá vlákna a navíc jsou tu miliony nepotřebných umělohmotných aplikátorů tamponů. (Moře, do něhož se vypouští splašky, je vyplavuje na břeh, a aplikátory tak údajně představují podstatnou část odpadu, který se povaluje na plážích.)

Výroba buničiny a papíru je velmi energeticky náročná - spotřebuje se při ní velké množství vody a dřeva (každý pátý strom se pokácí kvůli výrobě papíru).

DIOXINY A DALŠÍ LAHŮDKY

Stále se rozrůstá množství důkazů, že průmyslové užití chloru, včetně bělení papíru a buničiny, produkuje jedovaté dioxiny, které se v přírodě hromadí a způsobují zde vážná poškození. Vedle ekologických škod stojí i ohrožení osobního zdraví uživatelky tamponů a vložek. Dioxin - vedlejší produkt při bělení chlorem, způsobuje spoustu zdravotních problémů. Velké značky (Tampax, Playtex, o.b.) své produkty bělí pomocí chloru. Výsledkem je velké množství dioxinů jak v bělených výrobcích, tak i ve vodních zdrojích, kam se chemikálie vypouštějí. Přitom neexistuje rozumný důvod, proč hygienické potřeby bělit - aby byly bělejší než bílá???

Vložky a tampony velkých výrobců obsahují umělé hedvábí - rayon, což je materiál získatelný pouze při bělení chlorem nebo jeho sloučeninou. Do pochvy se uvolňující vlákna rayonu jsou pravděpodobnou příčinou syndromu toxického šoku (TSS) a zanícení a odlupování poševní sliznice. Pokud musíte používat tampony, čistou alternativou jsou stoprocentně bavlněné tampony, které se bělí - pokud vůbec - peroxidem vodíku, takže neobsahují dioxiny.

Dalším onemocněním, za něž může i dlouhodobé používání tamponů, je rakovina děložního krčku a endometrióza zapříčiněná dioxiny.

Navíc je tu nebezpečí geneticky modifikovaných surovin - nevím, jestli se nový zákon nařizující uvádět na výrobcích, zda GMO obsahují, týká i tamponů a vložek, nebo jen potravin, takže je možné, že o přítomnost GMO v hygienických potřebách se vůbec nedozvíme. Neškodnost GMO pro lidský organismus dosud nebyla prokázána, ba spíše naopak.

Plast a polyakrylové absorbenty (všechny ty sračky, co se v kontaktu s "tekutinou", jak rády říkají reklamy, změní na gel apod.) mohou způsobovat alergie.

Bavlník, který se pěstuje "normálním" způsobem, se stříká pesticidy, herbicidy, hnojivy a dalšími chemikáliemi. Ty pak do okolního prostředí uvolňují jedovaté látky a část z nich zůstane i v bavlně, z níž se pak vyrábějí tampony.

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácná, ale velmi vážná (smrtelná) nemoc způsobená bakteriemi rodu Staphylococcus aureus, které v lidském těle produkují jedy. Ideální prostředí pro růst této bakterie vytváří syntetické vlákno rayon, jež obsahují téměř všechny běžně dostupné tampony. Ačkoli se na letáčku přiloženém v každém balení tamponů dočtete, že toto onemocnění postihuje i muže a děti, je jeho výskyt (až příliš) často spojen s používáním tamponů obsahujících superabsorbenty a syntetická vlákna. Projevuje se vysokými teplotami (přes 39 stupňů), průjmem, zvracením, bolestí hlavy a svalů, závratí, bolestí v krku a vyrážkou. Při používání čistě bavlněných tamponů je riziko TSS velmi nízké až nulové.

KORPORACE

Používáním běžných tamponů a vložek si nejen ničíme zdraví a životní prostředí, ale přispíváme velkou měrou do kapes nadnárodních společností. Jako u mnoha jiných produktů, jako je např. kosmetika nebo čisticí prostředky, i u menstruačních potřeb vlastní jedna mamutí firma více značek. Dochází tak k monopolizaci a vytlačování menších lokálních výrobců. Výroba se stěhuje do "levnějších" a na ekologii méně dbajících zemí. Že se při výrobě používají jedovaté látky a testuje se na zvířatech, je smutnou skutečností. Typickým příkladem je společnost Johnson&Johnson´s (vlastní značku o.b.) nebo Procter&Gamble (té z u nás známých značek patří např. Pampers - pleny, Pringles - chipsy, Tampax - tampony - tomu se říká všestrannost!). Korporace vědí, že jako menstruující ženy nemůžeme vložky a tampony nepoužívat, a tak se jen předhánějí ve vyvíjení nových "zlepšení" (již zmíněný "gel", parfemace, ještě anatomičtější tvar) a v rozsahu nasazených reklam, abychom svou kupní sílu obrátily v jejich prospěch. Výrobci hygienických potřeb navíc často propagují své výrobky ve školách, většinou u dívek ve věku příchodu první menstruace - nabídnou jim třeba i nějaký ten vzorek tamponů zdarma. Dělá se to proto, že dívky pak zhusta setrvávají u značky, s níž se setkaly poprvé. Je to proto výhodná a návratná investitce do budoucna.

Naštěstí existují alternativy, pomocí nichž se můžeme vymanit z pařátů nadnárodek, ekologické katastrofy i vlastní smrti (tedy - předčasné).

MENSTRUAČNÍ AKTIVISMUS

Co se tedy dá dělat?

V obchodech požadovat výrobky bez chloru, kupovat si výrobky s méně obaly - ženy nakupují 80% spotřebního zboží a téměř 100% vložek a tamponů, to znamená, že náš bojkot škodlivých produktů může mít nějaký dopad.

Je potřeba šířit informace o svinstvech, které jsou s běžnými vložkami a tampony spojeny (v současnosti se tyto výrobky uvádějí na trh, aniž by se řádně testovaly). Hlavně: začít používat ekologicky šetrnější výrobky - bezchlorové vložky a tampony bez aplikátorů by měly být k dostání v některých "zdravých" obchodech. Takové výrobky neobsahují deodoranty, parfémy a další chemikálie, které narušují přirozenou "chemii" ženského těla. Máme možnost vybrat si něco jiného než to, co nám nabízejí reklamy a přeplněné regály drogerií. Ale chce to trošku snahy.

Nejlepší variantou je koupit si nebo ušít vlastní soupravičku pracích vložek - používají se stejně jako vložky na jednou použití, a mohou být mnohem vtipnější a veselejší, než běžné vložky - záleží na vzoru látky. Po použití se napřed vymáchají ve studené vodě a pak se vyperou v pračce na nízkou teplotu s ostatním prádlem. Nejlepší je samozřejmě si vložky vlastnoručně vyrobit z měkké látky z přírodních vláken, jako je např. bavlněný flanel, s nějakým pěkným vzorkem (pro riot grrrls nejlépe leopardí srst!). Látka je mnohem příjemnější na dotyk než papír a umělá hmota. Pokožka navíc může dýchat, čímž se snižuje riziko výskytu různých poševních infekcí.

Další alternativa je mořská houba. Používá se jako tampon, místo šňůrky na vytažení je možno přidělat dentální nit (není nutná - navíc šňůrky, které jsou i na běžných tamponech, fungují jako provazové žebříčky pro různé infekce). Nařežou se různě velké kousky - podle síly menstruace - na každý den jiný. Před prvním použitím je nutno houbu převařit, po použití se vypere nebo opět vyvaří. Skladovat na suchém čistém místě - jako ostatně všechny menstruační potřeby. Houba se po určité době opotřebuje - čas od času je třeba pořídit si novou.

Dále je tu menstruační šálek vyrobený ze 100% přírodní gumy. Opět se nosí jako tampon. Ze začátku se to prý může zdát dost divné, ale je to spolehlivé a vydrží až 10 let užívání. Jelikož se ale nosí uvnitř těla, je potřeba dávat pozor - existuje tu malé riziko TSS (byť stále nižší, než jakému se vystavujeme s bělenými tampony).

Většina z těchto přepěkných věcí asi u nás nebude k sehnání, i když - kdo ví? Inspirativní je rozhodně navštívit webové stránky uskupení Blood Sisters a Urban Armour kolekce. Při pohledu na jejich nabídku (barevné prací vložky, kalhotky s obrázky, trička a ziny - o menstruaci) má hned člověk osvobozující pocit (konečně!!), že menstruace je radost a zábava. Najdete tu také spoustu linků na další spřízněné stránky - cílem je vybudovat "The Red Zone Coalition".

A praktický dovětek na konec, po letech zkušeností: Ušít si vložky není težké, ale problém mohou být materiály. Mořská houba - obraťte se na lékárny a poněkud alternativněji laděné drogerie. Přírodní tampony se u nás dají tu a tam taky sehnat, ale lépe je zásobit se v zahraničí.

Tak, milé dívky a chlapci (doufám, že i ti dočetli do konce), snad nejste příliš znechuceny/i tím, co nám výrobci menstruačních potřeb přichystali, ale jste naopak nadšeny/i skvělými d.i.y. nápady a hned po dočtení poslední stránky BM poběžíte zhotovit sobě, své milé nebo máti, dcerunce či sestře novou vypratelnou vložku!

Zdroje:

www.bloodsisters.org

www.onewoman.com/redspot

www.menarchy.com

www.mum.org

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chcu se zeptat má se holit?

(...., 22. 12. 2012 11:15)

Dobrý den.Chcu se zeptat jestli se má pochva holit? Prostě má se nechat zarostlá a nebo holit (je mi 13 let)

výborný článek

(cocí, 18. 7. 2012 0:20)

teneto článek je výborny, je fakt že tampony velice zatěžujou přírodu,
moc děkuji za pěkný článek :)

Odpověď

(Anonym, 1. 3. 2012 21:34)

Ahoj, bude mi 15 a ještě jsem nedostala pravidelnou menstruaci. Mám ji 7 dní a pak nějaký ten měsíc zase ne. Má na to vliv, že masturbovala před tím, než mi začala menstruace?

Moc pěkný článek

(Jana, 16. 6. 2011 20:25)

Děkuji :) a těch puberťaček si nevšímejte

Bojim,mužete mě nikdo uklidnit

(Anita, 23. 3. 2011 18:21)

No,když to čtu tak se šíleně bojim.Co když budu mít bolestivou menstruaci,nebo jak to všechno zvládnu,nebo ob.sice ještě to nemám ale brzy budu.Prosím poradte mi.Děkuju ahoj

Kalíšek

(JDNa, 15. 10. 2008 13:25)

Dobrý den článek je vtipný a jen chci vyjádřit svůj nazor. A zo že menstruční kalíšek neni moc higienický umite si predstavit tu krev menstruacni od rana co nosite a ona se tam srazi a buji v ni bakterie??? Ja teda ne, ale je to muj nazor nekomu to muze vyhovovat. Ja bohuzel ani nesnesu tampon takze mam jasno.

Re: Kalíšek

(koralek, 5. 10. 2010 10:53)

Od té doby , co používám kalíšek, nedám na něj dopustit.Je velice pohodlný a spolehlivý.Po zavedení o něm ani nevíte.Použila jsem ho i při cestě autobusem od moře z dovolené a měla celou noc klid.Na rozdíl od předchozí dovolené, kdy jsem běhala každé 3 hodiny měnit tampon.Z hygienického hlediska je kalíšek zcela jedinečný.Tím, že ho máte zavedený, je do něj stékající krev bez přístupu vzduchu.To znamená, že se nesráží, ani není kontaminovaná bakteriemi.Když kalíšek vyndáte, je krev tekutá a bez zápachu!Potom stačí kalíšek vypláchnout, já to dělám horkou vodou a znovu vložit.Když jsem na cestách, stačí propláchnout normální balenou vodou.Jediná nevýhoda byla začátek, naučit se jej zavádět, ale netrvalo to tak dlouho.A ještě největší výhoda - s kalíškem je plavání a koupání úplně v pohodě.Takže vřele doporučuji.

půl napůl

(Misha, 3. 10. 2010 16:48)

Já používám normální tampony a vložky.Ale vyváření látek z hlediska praktičnosti mi přijde strašné,protože kdy si představím ty menstruační bolesti a nepohodlí a ještě k tomu něco vyvářet sušit,mýt a přitom to ještě někde dokupovat...Z ekologické stránky bych to nechala být,protože aspon pri menstruaci bychom si mohly doprat trochu klidu,ale horsi jsou bakterie a TSS.I kdyz si myslim,ze vyvareni pro ty kdo to neumi (jako treba ja) to muze byt horsi,nez klasicke hygienicke potreby.To si myslim ja... :-)

Slušně

(Katy, 2. 9. 2010 0:04)

Je věcí každé SLUšNé ,uvažující ŽENY ,aby si nové informace prečetla a udělala si názor.To že některé ženy,které mají tu možnost věnovat se alternativě,kterou spatřují pro ně přirozenější a ekologičtější NENí důvodem toto/tyto hanit a urážet.
Fandím komukoli, kdo chce jakýmkoliv způsobem odlehčit tolik zkoušené přírode.

samozřejmě

(Dominika, 22. 7. 2010 1:25)

používám kalíšek a není nehygienický, vyvařování je bez problémů, nandavání jsem po prvním cyklu překonala a dneska je hlaďounká operace. vydrží déle co se týče menění, a přesto není nehygienický, protože žádná krev se nedotýká, ani nemá žádný jiný přístup ke sliznici. Chtěla bych vyzkoušet také houbičku, ale těžko e shání. což není pravda co se týče ekologické drogerie, kromě e-shopů i běžně v prodejnách s ekologickým zbožím a potravinami, většinou značka natracare. např. bioobchod.cz

hezký den, děkuji za hezký článek

Moderní žena

(Koki, 17. 3. 2010 20:55)

myslím, že se většina žen nebude vraccet zpět a neco někde vyvařovat a prát - takže látkové vložky fakt ne...houbu tos mě dost pobavila, to už je terošku přitažene za vlasy a kalíšek není taky hygienicá,jednou se vyleje z něho krev a už tam má bakterie a pokaždé ho vyvařovat no dej pokoj, tampó bych do sebe nedala, ale na vložky nedám dopustit

tampon

(kiki von., 22. 6. 2009 21:28)

mohu se zeptat jak se pouziva tampon??

To je blbka!

(Angelika, 4. 6. 2009 18:46)

No měli by se spíš kontrolovat emise z továren,dopravy apod. než provádět nějakou ekologie u žen. Myslím,že většina žen je spokojená,že může mít pohodlí a používat vložky a ještě lépe-tampony. Rozhodně bych nebyla tak blbá abych se vrátila do doby našich babičak a dál a musela si šít vložky a ještě je pak prát.To radši budu "neekologická" a budu radši dál třídit jen odpad...

????

(anonymka 11, 13. 2. 2009 14:17)

ja sem zacala menstruovat ale neobevila se mi druma menstruace uz druhy den sem to mela mit ale nemam je se mnou neco divniho

Bez předsudků a rychlých soudů :)

(Jitřenka, 27. 4. 2008 8:49)

Je docela vtipné, jak sem přispívá neustále tatáž osoba a snaží se autorku článku ze všech svých sil urazit pod různými nicky... :) Ta je podle mě tak rozjetá, že bude vzteky menstruovat dva měsíce v kuse... :))

Jinak v podstatě souhlasím. Není mi jedno, v jakém stavu naše planeta je, a jako "zanedbatelné množství" odpadů z dámských potřeb to skutečně nevnímám. Zvláště, když si většina pohodlných lidí u všeho řekne "já to sám nevytrhnu, kašlu na to" - a dál si vesele nakupuje co nejvíc nerecyklovatelných výrobků, používá zásadně igelitky zdarma k dostání v Tescu, kterých si na jeden nákup nabere hned deset (odpozorováno, potvrzeno! :)), kašle na tříděný odpad atd.

Jistě, ani já sama to nevytrhnu, když používám zásadně přírodní prostředku a stravuji se bio, nakupuji jedině se svou "biotaškou" z recyklovatelného papíru, případně biobavlny, ale to pro mě není důvod k tomu, abych se aspoň nepokusila přispět svou malou troškou do mlýna - už pro ten pocit. Nejsem extrémista, ale taky ne primitivní ignorant.

Nicméně chápu, že použití zásadně jen látkových vložek a tamponů může být pro mnohé z nás obtížné a nepraktické. Hlasuji pro určitý kompromis - na cestách apod. jednorázovky, doma látkáče. Totéž si myslím o dětských plenách. I malý krůček třeba něčemu pomůže, jen chtít...

Jako utopii nebo návrat do středověku, jak zde zaznělo, to nevnímám. A i kdyby - ono všechno, co naši předci vymysleli, nebylo zdaleka špatné. :)) My jsme ale holt civilizovaní tvoři, máme vše technicky dokonalé, k dispozici nám je stále víc a víc věcí, které udělají všechno za nás, nemusíme dlouze vyvařovat (vesele pojídáme potraviny plné konzervantů, barviv, aromat atd. - na co dnes chtít v jablečném džemu pravá jablka nebo v kečupu čerstvá rajčata, probůh?? :D) atd. atd. Zdánlivě nezastavitelný "pokrok". Proč se ale aspoň tomu, co ovlivnit můžeme, trošku nevzepřít?

Je mi jasné, že mě většina lidí nepochopí, ba i odsoudí. Přesto se nestydím za to, jak žiji a jak na určité věci pohlížím. Nebudu pořádat masivní kampaně proti neekologickému chování (s nímž i používání "nebio" drogeristických potřeb souvisí), možná i svým způsobem chápu jedince, kteří nad vším hned zakroutí hlavou, místo aby se trošku zamysleli nad jádrem pudla a smyslem oné informace, kteří nemají odvahu a vůli třeba něco ve svém životě změnit. Ale každopádně, i když si tenhle článek našel své odpůrce, vše jde podat slušnou formou, lze diskutovat i pomocí konstruktivních a rozumných argumentů, to by možná nebylo na škodu mít na paměti......

PS: Milá Kačí, píšeš, že si tampony radši koupíš, než abys něco chytla, ale jestli ty se holka trošku nemýlíš... Častá příčina všech gynekologických potíží spočívá právě v používání tamponů, které uvnitř těla nasáknou spolu s krví i hromadu bakterií apod.... ;)

Pomoc při bolestivé menstruaci

(Bodi, 19. 2. 2008 19:08)

Dobrý den, sama jsem velmi trpěla při menstruaci a jelikož jsem v pubertě i závodně sportovala, tak jsem z každé menstruace měla předem strach. Až po několika letech jsem se dle herbáře od pana Zentricha dověděla o bylinkách, které pomáhají např. měsíček, kontryhel. Doporučuji také přípravek Gynex, který koupíte v každé lékárně a nebo tinkturu Feminan, kterou mají většinou v lékárně nebo, tam kde prodávají bylinky, ale ta obsahuje alkohol. Popřípadě se obraťte na paní Mgr. Podhornou - fa Naděje, ta Vám dle Vašich problémů už poradí.
Jen ještě malá rada. Prášky nic neřeší, jen oddalujete problém. Já sama mám od 12-ti let migrény a lékaři mi řekli, že je to dědičné. Nevzdala jsem to a ve svých 30 letech jsem našla zcela přírodní pomoc v čerstvé paprice, která někdy pomůže úplně, jindy zace utlumí bolest, tak, že ji skoro nevnímám. Žádné léky mi nepomáhaly 100%. A hlava mě bolívala i 5 dnů bez přestávky. To jsem si říkala, že ji snad strčím pod vlak. Ale člověk se nesmí vzdávat, veškerá pomoc je vždy v přírodě, jen si ji musíme najít.
Držím Vám palce! A hlavně slunce v duši.

Navzdory

(Jojínek, 12. 2. 2008 13:51)

mnoha znechuceným reakcím děkuji za přínosný článek. Látkové vložky jsou fajn, jen občas trochu nepraktické, pokud jsi celý den z domu. Nicméně to pohodlí při užívání za trochu nepohodlí při praní fakt stojí(ačkoliv tady někdo psal, že mění vložku co půl hodiny, přijde mi to poněkud přehnané). Kalíšek je ale ještě lepší -po prvním cyklu neexistuje nic pohodlnějšího (zavádění a vyndavání vyžaduje trochu cviku).
Pro JOOL: Podle reakcí na některých diskusních fórech se menstruační bolesti zmírní při používání kalíšku (možná je to tím, že si žena víc zvykne na své tělo a jeho fungování -bolesti jsou hlavně psychického původu; trpívám tím taky a čím víc se bojím, tím horší to je. Jinak doporučuji bylinný čaj ženský-tlumivý od Zentricha(ale uvolní každé teplé pití a třeba "kočka" na záda, mít v teple nohy apod. Prášky nepoužívám ze zásady - vadí mi, že byly testovány na zvířatech a taky jsem po Brufenu hodně omámená).
Pokud se chcete některá pobavit o tématu dál, napište mi: jo-jo@seznam.cz. Zdravím!

Bez urážek by to nešlo?

(JOOL, 7. 2. 2008 11:38)

Asi dotyčná slečna pořádně nečte nebo vůbec nepřemýšlí. Vložky jsou pro mě nepříjemné, tampony v pohodě, přemýšlím o zakoupení menstruačního kalíšku. Myslím, že všechny informace jsou v pořádku a na místě. Mám spíše problém s tím, jak pomoci své 16-náctileté dceři, když vidím jak při svých dnech šíleně trpí. Prášky nic nepomáhá, podobně jako u mě v dospívání. Trpím dodnes.Vítám vše nové díky.

Panebože

(Kačik, 5. 1. 2008 16:25)

Ty ses úplně zbláznila ne???? radši si tampóny koupim než převařovat nějakou houbu ještě bych něco chytila. panebože si fakt úplně blbá používej si to sama jo budu radši používat věci z drogérky krávo

http://kapinka.blog.cz

(Cathy, 4. 1. 2008 17:04)

ahoj holky mám nový blog protože web neumim ještě ten blog budu vylepšovat ale vidí že vám tady slečny co to vedou moc neodpovídají a tak si pomáháte navzjájem ze svých doměnek. podívejte se na můj blog a pište všechny dotazy. studuju na vysoké škole medicínu a chci být gynekoložkou a už to i studuju takže vám odpovim na všechno přesně obraťte se na mě. kdo by něco nechtěl psát veřejně napište mi na můj vedlejší mail kaculik165@seznam.cz nebojte fakt to znám a na medicíně docela boduju zatim se mějte