Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dívčí problémy

3. 9. 2006

Otázka:
Když jsem přechodila kvasinkovou infekci, mohu mít nějaké následky do budoucna?

Odpověď:
Jediným následkem může být přechod kvasinkové infekce do chronického stadia a opakované splanutí infekce. Je možné si v lékárně zakoupit i bez předpisu protikvasinkové vaginální čípky.

Otázka:
Můj kluk mi řekl, že mám filcky. Můžete mi, prosím, napsat co to je? Jak je můžu dostat a jak se jich zbavím?

Odpověď:
Jedná se o pohlavně přenosné onemocnění parazity - jedná se o podobné „zvířátko“ jako blechy, které žije v ochlupení na zevních pohlavních orgánech. Zkus se zcela vyholit a používat opakovaně šampon Orthosan, nezmizí-li, musíš navštívit lékaře.

Otázka:
Je mi 13 let a budu mít 3 menstruaci. Před týdnem mě bolely genitálie, měla jsem bílý výtok a zarudlou pokožku. Po týdnu se to zlepšilo, ale teď mě tam svědí a výtok také zapáchá a je hrudkovitý. Měla jsem také dvakrát oteklé prsty a více mi vypadávají vlasy. Co to může být? Mám jít na preventivní prohlídku a mám vzít sebou moč? Jaká vyšetření mám podstoupit? Může to mít nějaké zdravotní následky? Co mám dělat?

Odpověď:
Máš kvasinkovou infekci – můžeš si v lékárně koupi krém Canesten nebo poševní čípky Gyno-Pevaryl (neboj, zavést jdou, i když jseš panna). Pokud obtíže nepřejdou, obrať se na gynekologii.

Otázka:
Před čtyřmi týdny jsem podstoupila miniiterrupci a od té doby jsem ještě nedostala menstruaci. Po 3 týdnech od zákroku jsem měla pohlavní styk. Je možné, že bych byla těhotná? Dělala jsem si 2x těhotenský test, který byl negativní. Je tedy vůbec možné před první menstruací po zákroku otěhotnět?

Odpověď:
Otěhotnění možné je, doporučuje se zachovat šestinedělí – tedy až do menstruace styk nemít. Kontrola by měla u gynekologa proběhnout za 14 dní od interupce. Menstruace se může dostavit za 4-6 týdnů po zákroku.